چرا و چه زمانی باید از SubDomain استفاده کنیم؟

Rate this post

دامین و ساب‌دامین چیست؟

برای اینکه متوجه بشیم ساب دامین چیست ابتدا باید تعریفی از دامین داشته باشیم. در واقع دامین یک نشانی وب سایت خوانا برای انسان است که به یک آدرس آی پی متصل می شود و به کاربران کمک میکند تا به وب سایت ها و منابع دیگر دسترسی پیدا کنند. مقاله دامنه اینترنت در ویکی پدیا را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

مثالی برای ساب دامین و دامین

مثال:

Majidabed.ir

وقتی بخواهند یکی از قسمت های وب سایت را به طور کاملا مستقل از قسمت های دیگر جدا کنند میتوانند یک زیر سایت بسازند که قبل از دامین توسط یک نقطه جدا می شود و به آن ساب دامین یا زیردامنه می گویند. در واقع در سیستم نام دامنه یا همان DNS ، یک ساب دامین( زیردامنه) یک دامین است که بخشی از یک دامین اصلی است. برای اطلاعات بیشتر مقاله انگلیسی ساب دامین در ویکی پدیا و یا مقاله زیردامنه از ویکی پدیا را مطالعه کنید.

مثال:
Blog.majidabed.ir

چند مثال از استفاده وب سایت های بزرگ از ساب‌دامین

استفاده گوگل از ساب دامین

استفاده از ساب دامین در گوگل

وب سایت گوگل برای تعدادی از بخش های خود از ساب دامین استفاده میکند.

استفاده از ساب دامین در وب سایت یاهو

استفاده از ساب دامین در وب سایت یاهو

وب سایت یاهو، حتی برای جدا کردن مناطق و کشورها از ساب دامین استفاده میکند و به طور مثال محتوایی را که برای زبان و فرهنگ کشور انگلیس تهیه کرده است در ساب دامین UK خود قرار میدهد، علاوه بر آن در بخش هایی از چند ساب دامین زیر مجموعه استفاده می کند.

استفاده از ساب دامین در ویکی پدیا

استفاده از ساب دامین در ویکی پدیا

وب سایت بزرگ ویکی پدیا نیز برای جدا کردن زبان های مختلف وب سایت و جدا کردن صفحه اصلی دامین و قسمت منابع مشترک استفاده شده در تمام ساب دامین ها از ساب دامین استفاده کرده است.

استفاده از ساب دامین در شبکه اجتماعی فیسبوک

استفاده از ساب دامین در شبکه اجتماعی فیسبوک

 

شبکه اجتماعی فیس بوک هم با اینکه یک کاربرد اصلی به عنوان شبکه اجتماعی بودن دارد، از قابلیت ساب دامین در چندین موقعیت استفاده کرده، برای صفحات موبایل خود، برای جداکردن کشور، فرهنگ و زبان مختلف، برای زبان عمومی و پیش فرض، برای بخش توسعه دهندگان و وبمستران.

ساب دامین چه کاربردهایی دارد؟

• برای ایجاد شبکه تبادل محتوا یا CDN
• در زمانی که محتوا و مفاهیم دو بخش وب سایت ، زمان ارسال محتوا، نوع نیاز کاربر، رفتارهای کاربر در مقابل آن محتوا کاملا متفاوت هستند.
• زمانی که میخواهید رنک و امتیاز، نقاط قوت و ضعف هر بخش از وب سایت کاملا جدا از هم محاسبه و بهینه سازی شود. لینک سازی برای هر بخش از وب سایت می تواند مفید و یا خطرناک باشد که می توان با جدا کردن ساب دامین از خطر اسپم شدن کل یک وب سایت پیشگیری کرد.
• مدیریت هر بخش از وب سایت کاملا متفاوت است (مثل سرویس های وبلاگ دهی و شبکه های اجتماعی)
• جامعه هدف کاربران متفاوت است (به طور مثال بخشی از کاربران در مواردی مانند قیمت ها، فرهنگ ها، شخصیت ها و … با دیگر کاربران سایت متفاوت هستند) با جدا کردن ساب دامین می توانید تمرکز بر روی هر کلمه کلیدی را در هر ساب دامین کاملا مجزا از ساب دامین های دیگر داشته باشید بدون نگرانی از اختلال در تعریف شدن کلمات کلیدی با ساب دامین ها یا بخش های دیگر وب سایت.
• صرفه جویی در خرید و مدیرت دامنه های اینترنتی
• حمایت از برند اصلی و اعتبار بخشیدن و اطمینان دادن به مشتریان که درحال استفاده از بخشی از یک وب سایت معتبر و معروف هستند بجای استفاده از یک وب سایت جدید و نا آشنا.

آیا امتیاز و رنک ساب دامین از دامین کاملا مجاز است یا خیر؟

وب سایت ماز در هنگام رنک دادن به بخش های مختلف وب سایت در دو رنک اصلی Page Authority و Domain Authority برای هر ساب دامین به صورت مجزا امتیاز قائل می‌شود ولی وب سایت گوگل هنگام نمایش لینک های یک وب سایت به وب سایت دیگر وب سایت ها را به صورت دامین از یک دیگر جدا میکند البته شما امکان این را دارید که هر ساب دامین را جداگانه در گوگل وب مستر تولز ثبت کنید که البته دلیل خوبی نیست (چون شما می توانید هر صفحه و هر دایرکتوری از وب سایت خود را هم در گوگل وب مستر تولز به عنوان یک پراپرتی و دارایی جداگانه ثبت کنید)

گوگل وب مستر تولز در قسمت لینک هایی که به صفحات مختلف وب سایت داده شده اند وب سایت ها را به صورت دامنه جدا میکند و علاوه بر آن در صورتیکه وب سایت ها با چند دامنه یک محتوا را نمایش دهند (مانند شبکه اجتماعی pinterest)، هر دامنه را به صورت جداگانه نمایش می دهد.
درصورتیکه هنگامی که گوگل وبمستر تولز میخواهد ارتباط لینک هایی که به وب سایت داده شده اند را نمایش دهد هر صفحه از وب سایت ما را به صورت جداگانه نمایش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *